EMG Kraków
Brak kategorii

Czym jest badanie EMG? Jak wygląda?

Badanie EMG to neurologiczne badanie pacjentów, które pomaga rozpoznać choroby mięśniowo-nerwowe. Pozwala również sprawdzić, jak działają mięśnie i połączenia nerwowe. Najczęściej badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia cieśni nadgarstka. Badanie to zalecane jest przez neurologa.

Badanie EMG – na czym polega?

Głównym zadaniem badania EMG Kraków jest sprawdzenie przez co niedowład był uszkodzony czy przez nerw czy mięsień, sprawdzeniu przebiegu zmian chorobowych, oraz zbadanie jakie duże jest uszkodzenie danego miejsca i wyszukaniu drobnych uszkodzeń nerwów i mięśni nie dających objawów. Rozróżniamy dwa rodzaje elektromiografii. Pierwsza to powierzchniowa jest to nowsza metoda i coraz bardziej popularna stosuję się jej przy rehabilitacji oraz w medycynie sportu. Stosowana jest coraz częściej, ponieważ jest mniej inwazyjna niż igłowa.

Neurolog Kraków

Jak przebiega badanie EMG?

Elektroda mięśniowa analizuje i rejestruje bioprądy, które podczas badania zmieniają się. Badana osoba jest na łóżku, które jest przeznaczone do tego badania, następnie lekarz wykonuje nakłucie elektrody w mięsień, który ma być zbadany i sprawdza jak zachowuje się mięsień w spoczynku,  a następnie ocenia zmiany jakie zachodzą, gdy osoba badana napina lekko mięśnie. Metody badania są różne. Na przykład badanie elektromiograficzne globalne, które polega na przyczepieniu elektrody i zbadaniu całej grupy mięśni danej kończyny. Następnie wywoływane są skurcze, które są w tym samym odstępie czasu. Metoda badania transmisji nerwowo-mięśniowej polega na przyczepieniu elektrody, które stymulują nerwy, a to się nazywa się próbą miasteniczną. Inną próbą jest próba tężyczkowa, która pomaga w wykryciu nadpobudliwości u osób z tężyczką. Dla osób pracujących w biurze coraz częściej jest wykrywany zespół cieśni nadgarstka. U osób, które długi czas mają pozycję statyczną tej części ciała pojawiają się takie objawy jak mrowienie, bóle nadgarstka i uczucie sztywności palców.

Jeśli mamy takie objawy lepiej się udać do neurologa Kraków i później na badania EMG w Krakowie. Dzięki temu badaniu możemy dowiedzieć się co nam jest i jak działa nasz układ nerwowo mięśniowy.

Możesz również polubić…