Cięcie wodą
Brak kategorii

Cięcie strumieniem wody – metoda obróbki metali

Cięcie strumieniem wody polega na erozji materiału pod wpływem strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Możliwe jest cięcie nie tylko metali, ale również innych materiałów. Przy cięciu materiałów miękkich – takich jak guma czy tektura stosowana jest czysta woda. Z kolei przy twardszych materiałach – w celu zwiększenia prędkości cięcia – używa się ścierniwa.

Cięcie wodą i możliwości maszyny

Cięcie wodą pozwala obrać różne krawędzie cięcia, w zależności od potrzeb, regulując ilość i rodzaj ścierniwa oraz prędkość cięcia. Cięcie rozdzielające jest najszybsze, ale krawędź cięcia będzie wówczas stosunkowo nierówna. Przy cięciu jakościowym krawędź będzie doskonałej jakości, ale odbędzie się to kosztem niższej prędkości cięcia, co przełoży się bezpośrednio na koszty.

Cięcie strumieniem wody – zastosowanie

Zaletą cięcia strumieniem wody jest brak nagrzewania się materiał. Ma to miejsce w konkurencyjnych technologiach, takich jak cięcie laserem czy plazmą. Do głównych zalet cięcia wodą zaliczamy:

  • brak zmiany struktury materiału,
  • brak występowania nadtopień,
  • brak zmian twardości stali,
  • niesamowita precyzja.

Powyższe zalety są najbardziej znaczące podczas wyboru obróbki metali. Niestety największą wadą procesu cięcia strumienia wody jest to, że nie można wyciąć niczego z materiału wrażliwego na wodę i wilgoć, takiego jak skóra, karton lub papier.

Cięcie strumieniem wody

Ekologia w przemyśle

Cięcie wodą wyróżnia się wysoką precyzją i może być stosowane do różnego rodzaju materiałów. Daje możliwość cięcia grubych materiałów. Jest to technologia przyjazna oraz ekologiczna dla środowiska, ze względu na swoje bezpyłowe zastosowanie. Problemem w przypadku cięcia wodą jest tu wysoki poziom hałasu, mała prędkość cięcia i duży pobór prądu przez pompę. Strumień wody pod ciśnieniem jest znacznie bezpieczniejszy i dużo bardziej kontrolowalny niż piła mechaniczna. Podczas cięcia nie powstaje wysoka temperatura – cięcie jest całkowicie bezpieczne. To tylko niektóre z powodów, które przemawiają za użytkowaniem technologii waterjet w przemyśle.

Możesz również polubić…